MUDr. Anna Matušková
Rodičia často chodia s deťmi k lekárovi s tým, že ich dieťa zase kašle. Väčšinou sú príčinou recidivujúceho kašľa hlieny zatekajúce z nosohltana. Je veľmi dôležité čo najskôr dieťa naučiť fúkať si noštek. Nie vždy je nutné pri prvých príznakoch nádchy podávať kvapky a sirupy na kašeľ. Pokiaľ dieťa nemá s nádchou problémy , vládze dýchať noštekom, nebudí sa pri spaní, vládze piť, nie je nutné nádchu preliečovať, odoznie aj sama do týždňa. Kašeľ ako následok nádchy ,pokiaľ dieťa nenapína na zvracanie, nie je záchvatový , nie je vo veľmi častých intervaloch a dieťa si len odkašle zatekajúce hlieny , treba nechať odoznieť. Rodičia sa často pýtajú” ako rozoznáme , aký má dieťa kašeľ a aký sirup máme kúpit?
Kašeľ môže byť suchý dráždivý , bez produkcie hlienov, väcšinou v priebehu dňa a po námahe. Pokiaľ začína náhle, bez príznakov ochorenia, ide do záchvatov, až so zvracaním, môže byť príznakom alergie, alebo aspirácie cudzieho telesa. Vtedy treba hneď konzultovať lekára. Pokiaľ
ide s teplotami, tak je skôr príznakom infektu dýchacích ciest. Vtedy sú vhodné sirupy alebo kvapky tzv. antitusiká -na tlmenie kasľa, aby kašeľ dieťa nevysiľoval. Pokiaľ kaseľ do 3 dní nezačne ustupovať , naopak sa stupňuje, treba navštíviť lekára.
Ďaľším typom je kašeľ vlhký, hlienový, ktorý pomáha odstrániť hlieny z dýchcich ciest. Rovnako, pokiaľ dieťa unavuje, sirupy a kvapky s expektoračným a mukolytickým účinkom pomáhajú vykašlať a rozpustiť hlieny. Pri bežnom ochorení horných ciest dýchacích je kašeľ 1-2 dni suchý, dráždivý a so skvapalňovaním alebo zahustením hlienov sa mení na hlienový dráždivý. A keďže dieťa nemá vysoké teploty a nevydrží v kľude , trvá dlhšie ako u dospelých.
Posledný typ kašľa je tzv. kašeľ laryngeálny, štekavý kašel, ktorý začína väčšinou v noci ,z plného zdravia , dieťa je zachrípnuté a nevládze sa dobre nadýchnuť, každé namáhanie hlásku ho bolí, preto plače a kašeľ a dýchanie sa zhoršujú , objavuje sa sípavé nadychovanie a dieťa môže zvracať. Je nutné dieťa ukľudniť , podať mu teplý čaj a vyhľadať lekára. Pri opakovaní záchvatov môžu rodičia požiadať lekára o tzv.pohotovostný balíček, s ktorým pritlmia akútny nástup laryngitídy.
Momentálne nemáme články s podobným obsahom. Pošli nám tvoj TIP NA ČLÁNOK a my ho spracujeme.
MUDr. Anna Matušková
Prvé zúbky sa začínajú prerezávať medzi 4 až 6 mesiacom. Mali by to byť rezáky, ale nie je to vždy pravda. Môžu sa prerezávať až v jednom roku a môžu to byť naraz aj 4 zúbky a môžu to byť napríklad všetky 4 očné zúbky. Niekedy nie sú žiadne prejavy, len zbadáme nové zúbky, naopak dieťa môže mať úplne opuchnuté, až podkrvácané ďasná, je uplakané, mrzuté. Môže mať redšie stolice a môže mať teploty, ktoré spontánne ustúpia a netrvajú dlhšie ako 2 dni. Pokiaľ neustupujú alebo sú vyššie ako 39 stupňov treba konzultovať pediatra . Výborne ako lokálne anestetikum na boľavé ďasienká pôsobí potieranie citrónovou šťavou.Musíte byť trpezliví a spomeňte si na čas, keď vás boleli zuby, koľko ste užili analgetík!!
Prvé mliečne zúbky sa začali vytvárať už v priebehu tehotenstva. Niektoré deti sa dokonca narodia s jedným ,alebo viacerými...
Inkubačná doba je veľmi krátka, asi 48 hodín. Vírus sa množí v tenkom čreve a vyvoláva osmotickú hnačku. Rotavírusové hnačky...
Teplotu do 38 stupňov považujeme u malých detí za ľahko zvýšenú a nie je nutné ju preliečovať. Za horúčku pokladáme teplotu...
Docteur Alexandra Beaumanoir
Príchod dieťatka do rodiny je plný mnohých radostí, ale aj starostí. Medzi starosti, a s tým budú súhlasiť mnohé mamičky, patri aj jedálniček bábätka. Prvých 4 až 6 mesiacov je všetko ešte relatívne jednoduché. Bábätko sa uspokojí s mliečkom, najlepšie materským. Pije, keď je hladné. Najskôr nepravidelne a potom stále pravidelnejšie ,každé 3 až 4 hodiny. Po ukončenom šiestom mesiaci, (v niektorých prípadoch, po ukončenom štvrtom mesiaci, ale túto alternatívu preberieme zvlášť) už samotné mliečko nestačí. A tu sa to komplikuje. Ako a kedy zaviesť príkrmy? O tejto téme sa napísalo mnoho článkov. Informácie sú často protirečivé. Doporučenia sa často menia. Skúsme zdôrazniť niekoľko hlavných myšlienok.
1. Mliečko je pre bábätko veľmi dôležité počas celého detstva. Je treba dodržiavať minimálny denný príjem 500 ml. Ideálne dojčením ,alebo umelým detským mliekom. Po roku už môžete podávať kravské mlieko. Existujú aj špeciálne detské mlieka od 1 do 3 rokov. Ich obsah je lepšie kontrolovaný, sú obohatené o vitamíny a minerály, o probiotiká a probiotiká.
2. Po ukončenom 6. mesiaci mlieko neprináša dostatok energie a živín (a to najmä zinku a železa). Treba preto pridávať hutnú stravu, lyžičkou. Bábätká často preferujú sladkú chuť, je preto ľahšie začať s ovocím. Potom pokračujeme v zeleninke, ktorú môžeme prisladiť.Prvé príkrmy by mali byť varené, ideálne z domácich zdrojov. Na večeru môžeme ponúknuť obilné kaše, najskôr bezlepkové, od ukončeného šiesteho mesiaca pridáme lepok. Nakoniec pridáme mäsko a vaječný žĺtok. Toto všetko v priebehu siedmeho mesiaca.
3. Po ukončenom šiestom mesiaci môže bábätko obhrýzať chlebík alebo detské keksy.
4. Po ukončenom ôsmom mesiaci môžete do stravy zaradiť jogurty a syry( neúdené, nesolené).
5. Vaječný bielok, arašidy, ryby a exotické ovocie sú silné alergény. Zaradíme ich až po roku.Pri alergickej predispozícii v rodine až po 2 rokoch.
6. Čo sa týka výberu zeleniny a ovocia, dovolené je všetko, s predpokladom, že ide o miestne a sezónne výrobky. Zeleninu podávame varenú. Ovocie môžeme podávať aj surové, musí však byť dostatočne zrelé. Mäso pridávame v malom množstve (maximum 20 g denne). Najlepšie je začínať s hydinou, králičím alebo hovädzím mäsom.Mäso varíme, negrilujeme, nepečieme.
7. Do stravy zaradzujeme jednu novú potravinu každé 2 až tri dni. V prípade zlej tolerancie alebo alergie je tak jednoduchšie nájsť vinníka a neriskujeme ťažkú alergickú reakciu z kombinácie alergénov. Každá nová potravina je pre dieťa potencionálny alergén, dokonca aj kravské mlieko. Iba materské mlieko nealergizuje.
8. Jedlá netreba ani soliť ani sladiť. Po ukončenom šiestom mesiaci do hlavného jedla pridáme kávovú lyžičku rastlinného oleja alebo trošku masla.
9. Zo začiatku bábätko chutná jednotlivé chute. Papá len málo. Po každom papaní mu treba ponúknuť aj mliečko. Pomaličky sa naučí jesť lyžičkou, zvykne si na chute a bude jesť väčšie množstvá každého chodu. Príjem mlieka sa postupne zníži a po pár týždňoch budú niektoré kojenia nahradené hutnou stravou. Po ukončenom 9. mesiaci väčšina detí´ pije mliečko len ráno a večer. Počas dňa dieťa pije vodu.
10. Prechod od exkluzívne mliečnej stravy k strave podobnej dospelým je ukončený po jednom roku. Dôverujte vášmu bábätku. Je schopné regulovať svoje potreby. Papá, keď je hladné. Ak jeden deň je menej, na druhý deň zje viac. Do jedla ho nenúťte. Rešpektujte však pravidelnosť stravovania.
Prvé mliečne zúbky sa začali vytvárať už v priebehu tehotenstva. Niektoré deti sa dokonca narodia s jedným ,alebo viacerými...
T U K Y: Tvoria druhú najväčšiu časť MM. Množstvo tuku v mlieku závisi na parite, veku matky,veľkosti prírastku hmotnosti...
MUDr. Alexandra Beaumanoir
Prvé mliečne zúbky sa začali vytvárať už v priebehu tehotenstva. Niektoré deti sa dokonca narodia s jedným ,alebo viacerými viditeľnými zúbkami.
Vo väčšine prípadov sa však tieto zúbky začnú prerezávať až okolo šiesteho mesiaca. Niektoré deti (a rodičia) majú šťastie, nemajú bolesti, len si jedno ráno všimnú, že prvý zúbok je už tu! Vo väčšine prípadov však potrápia celú rodinu.
Prerezávanie zúbkov je často sprevádzané viacerými príznakmi. Dieťa je mrzuté, menej papá, všetko dáva do úst a hryzie, nadmerne sliní. Tieto príznaky sa môžu objaviť už niekoľko týždňov pred prerezaním zúbkov. 2 až 3 dni pred prerezaním môže mať dieťa miernu teplotu, nepresahujúcu 38,5 st.Celsia, mäkšiu stolicu, začervenaný zadoček a líčka.
Ako pomôcť vášmu bábätku? Uistite ho, neváhajte pritúliť sa k nemu, je to prvá bolesť s ktorou sa v živote stretlo. Nechajte ho hrýzť hryzátka. V obchodoch ich je mnoho, rôznych tvarov, niektoré z nich sa môžu ochladiť v chladničke, chlad totiž pôsobí ako anestetikum. Počas niekoľkých dní bude pravdepodobne dieťa preferovať chladnú tekutú stravu a mliečko.
Pokiaľ sú bolesti naozaj veľmi silné, váš pediater vám môže predpísať analgetikum. Do veku 3 rokov sa vášmu dieťatku prereže 20 mliečnych zúbkov. Našťastie, tieto sa budú prerezávať postupne ,jeden za druhým ,nechávajúc vám pár voľných a nemrzutých chviľ! Prajeme vám veľa šťastia a trpezlivosti!
Prvé zúbky sa začínajú prerezávať medzi 4 až 6 mesiacom. Mali by to byť rezáky, ale nie je to vždy pravda. Môžu sa prerezávať...
Prvých 4 az 6 mesiacov je všetko ešte relatívne jednoduché. Bábätko sa uspokojí s ...
T U K Y: Tvoria druhú najväčšiu časť MM. Množstvo tuku v mlieku závisi na parite, veku matky,veľkosti prírastku hmotnosti...
MUDr. Anna Matušková
Prejavy tzv. afektívnych záchvatov sa môžu objavovať už vo veku 11 až 12 mesiacov. Deti sú individuality a snažia sa ukázať, komunikovať a prejaviť sa. Keď sa zasmejeme myslia si, že sme spokojní, že sa nám to páči. Lenže keď urobia nejaký vtipný pohyb alebo gesto, nie vždy sa to hodí, ale to si už deti neuvedomujú. Takže nepochopia prečo sa už nesmejeme.
Medzi afektívne záchvaty patrí zachádzanie sa - často až s premodrávaním, kričanie, hádzanie sa po zemi. Jednoducho neposlúchanie. Nesmieme vtedy sledovať čo si “pomyslí okolie”, je to naše dieťa a kúsok viny za jeho správanie nesieme aj my. Keď nebudeme reagovať ,alebo odpútame jeho pozornosť ,prestane ho to baviť. Tí ostatní majú dosť svojich problémov.
“Dieťa sa dá veľmi rýchlo rozptýliť a preorientovať svoju pozornosť.”
U tých malých skúšame prihovoriť sa, zmeniť hráčku, ukázať niečo vonku cez okno, zaspievať. U starších musíme mať trpezlivosť a vysvetliť im, že autorita sme my a čím skôr to pochopia, tým kratšie budú mať zakázané niečo, čo ich baví. Kedže obdobia afektívnych záchvatov sa môžu objavovať až do puberty, musíme ich zvládať, aby nám deti ostali kamaráti a chceli s nami tráviť aj voľný čas a ostali sme pre nich autority.
Momentálne nemáme články s podobným obsahom. Pošli nám tvoj TIP NA ČLÁNOK a my ho spracujeme.
Mudr. Anna Matušková
Načítava sa…
Momentálne nemáme články s podobným obsahom. Pošli nám tvoj TIP NA ČLÁNOK a my ho spracujeme.
MD Alexandra Beaumanoir
Rotavírus patrí do skupiny Reoviridae. Existuje 7 hlavnych sérotypov rotavírusu (A až G). Sérotypy A, B a C napadajú ľudí a zvieratá. Ostatné sérotypy sa zatiaľ objavujú len u zvierat. U ľudí sa najčastejšie objavuje sérotyp A.
Rotavírus napadne enterocyty (t.j.epiteliálne bunky tenkého čreva). Prirodzený priebeh ochorenia trvá zväčša 4 až 7 dní. Rotavírus spôsobuje príznaky podobné ostatným gastro- enterologickým infekčným ochoreniam, tieto sú však často intenzívnejšie. Medzi najčastejšie príznaky patrí
Hnačka môže spôsobiť rýchly nástup dehydratácie. Je bežný priebeh s 10 stolicami za sebou.V literatúre boli opísané pripady, kde je rotavirusová gastro-enterititída spojená so zápalom dolných dýchacích ciest alebo invagináciou. Vedci tiež poukázali na spojenie medzi rotavírusovou gastro-enteritídou a “nekrotizujúcou enterokolitîdou a hemoragickou gastroenteritídou”
Rotavírus je hlavnou príčinou hnačky u detí na celom svete, najmä u detí vo vývojových krajinách. Podľa štatistík, vo veku 5 rokov prišlo do kontaktu s rotavirusom 95% deti. Rotavírus je zodpovedný za 30 az 40% hnačiek u detí. Úmrtnosť spojená s rotavirusovým ochorením bola vyčíslená na 600 000 úmrtí za rok vo svete. Najvyššie percento úmrtnosti bolo zaznamenané v Indii, Nigérii, Číne, Pakistane, Kongu, Etiópii a v Bangladéši. V Európe je zaznamenaných približne 2,8 miliónov prípadov ročne, z toho 87000 hospitalizácií a 231 úmrtí. V krajinách s miernym podnebím sa objavujú epidémie rotavírusových hnačiek počas suchých a chladných mesiacov. V Európe a Amerike sa tieto epidémie vyskytujú najmä v novembri, decembri a januári a prípadne v marci a aprili.
Príznaky sú najzávažnejšie u detí od 3 do 35 mesiacov, najmä pokiaľ ide o prvý kontakt s vírusom. Symptomatólogia je menej výrazná u kojencov kŕmených materským mliekom. U dospelých je často ochorenie asymptomatické. Imunodepresívni pacienti majú ťažší priebeh ochorenia. Ochorenie je vysoko infekčné. Prenáša sa oro-fekálnym kontaktom, z jednej osoby na druhú, alebo po kontakte s infikovanou plochou. Vírus sa tiež môže preniesť vodou a stravou infikovanou fekáliami.
Vírus prežije niekoľko dní až týždňov na kontaminovanych plochách a najmenej 4 hodiny na rukách. 95% rotavírusových hnačiek vo svete je zapríčinených rotavírusom A. Epidémie spojené s rotavírusom B boli zaznamenané v Číne, Indii a Bangladéši. Inkubačná doba je krátka- 1 až 3 dni. Riziko prenosu je najvyššie počas prvých dvoch dní symptómov.
Rotavírus je identifikovaný zo vzorky stolice vďaka imuno-enzymatickým testom typu ELISA. Najdôležitejšou súčasťou terapie je rehydratácia pomocou rehydratačnýlch roztokov. V pripade,keď nestačí perorálna rehydratácia , je nutná hospitalizácia s intravenóznou rehydratáciou. V ťažkých prípadoch, kedy sa prejavujú známky hemodynamického zlyhania, je nutný pobyt na oddeleni ARO.
Vo svete existujú 2 vakcíny proti rotavírusovému ochoreniu : ROTATEQ a ROTARIX. Rotateq aj rotarix sú živé vakcíny, existujúce v perorálnej forme.
Účinnosť Rotarixu je 87,4% -podľa jednej štúdie, realizovanej v Latinskej Amerike a 95,8% - podľa druhej štúdie ,realizovanej v Európe.
Rotarix je podávany v 2 dávkach, prvú môžeme použiť od veku 6 týždňov. Medzi 2 dávkami treba dodržať interval najmenej 4 týždňov. Ideálne je podať obidve dávky do veku 16 týždňov, najneskôr do veku 24 týždňov.
Rotateq ma účinnost 98% podľa štúdie realizovanej v Amerike, Európe, a v Ázii.
Rotateq je podávaný v troch dávkach. Prvá od 6 týždňov a najneskôr do 12 týždňov. Interval medzi dávkami je minimálne 4 týždne. Ideálne je podať 3 dávky do veku 20-22 týždňov, najneskôr do 26 týždňov.
Nežiadúce účinky opísané do týždňa po podaní očkovacej látky sú:
Rovnaké percentá týchto príznakov však boli opísané aj u detí, ktoré dostali placebo.
Predchádzajúce vakcíny proti rotavirusu (ROtashield) boli spojené zo zvýšeným výskytom intestinálnej invaginácie. Táto komplikácia nebola opísaná ani s Rotarixom ,ani s Rotateqom.
Použitá literatúra:
Rotavírus humain, Agence de la santé publique du Canada 2011 Guide des vaccinations INPES France 2012
Guide des vaccinations INPES France 2012
Inkubačná doba je veľmi krátka, asi 48 hodín. Vírus sa množí v tenkom čreve a vyvoláva osmotickú hnačku. Rotavírusové hnačky...
Prekonanie ochorenia zanecháva 10krát silnejšiu imunitu ako očkovacia látka...
Chorobu spôsobujú tri vírusy, epidémie vyvoláva typ 1. Vírus sa šíri fekálne orálnou cestou alebo nepriamo, infikovanými...
MUDr. Anna Matušková
Je dôležitý pri oxidačných dekarboxyláciách ako súčasť enzýmu kokarboxyláza. Avitaminóza: beri- beri u nás sa nevyskytuje. Spôsobuje opuchy, afóniu, nechutenstvo, zlyhanie srdca.
Je súčasťou enzýmov, flavoproteínov pôsobiacich pri prenose vodíkových iónov.
Hypovitaminóza: môže vzniknúť pri malabsorbcii ( poruche vstrebávania)
Avitaminóza: u nás sa nevyskytuje. Spôsobuje anguli infectiosi( kútiky ), cheilitis ( olupovanie a zápal pier), seboroickû dermatitídu .
- kyselina nikotínová, je súčasťou koenzýmov.
Avitaminóza : pelagra sa u nás nevyskytuje. Príznaky : solárny erytèm, stomatitída, glositída, únava,malátnosť.
Denná spotreba je 0,2 - 0,5 mg
Ako súčasť enzýmov pomáha metabolizovať aminokyseliny bielkoviny a tuk
Hypovitaminóza :
Nedostatok pyridoxínu spösobuje : podráżdenost, tonicko- klonickè kŕće, neuritídy, anémiu
,
Je súčasťou vitamínu A
Denná dávka: postačuje množstvo v strave.
Avitaminóza: nie je známa
Je syntetizovaný baktériami čriev, je koenzýmom pri karboxylácii organických kyselín a pri syntéze mastných kyselín, steroidov a cholesterolu.
Nedostatok: pri kožných ochoreniach ako erytrodermie
- acidum folicum
Vyskytuje sa v zelenine, pečeni, listovej zelenine. Je syntetizovaná baktèriami čriev. Pomáha pri syntéze purínov , pyrimidínov a nukleoproteínov.
Nedostatok spôsobuje : megaloblastickú makrocytovú anémiu.
- cyanokobalamín
Vyskytuje sa: v pečienke, mlieku
Dennà potreba: 1 mikrogram
Zúčastňuje sa na stavbe nukleových kyselín, pri tvorbe erytrocytov v kostnej dreni a pri metabolizme mozgu
Nedostatok : makrocytárna megaloblastická anèmia, glositida,zmqeny sliznice żalúdka, nervové poruchy.
Funkcia vitamínu A : je súčasťou retinálnych pigmentov/ rodopsin a jodopsin/ , je dôležitý pre kožu...
Sú to organické látky dôležité pre existenciu organizmu, pre jeho rast a vývoj. Sú súčasťou enzýmov, pôsobiacich ako...
MUDr. Anna Matušková
živočíšne tuky - žltky, mlieko, pečienka
Provitamíny (neaktívne formy vitamínov z potravy, ktoré sa po rezorbcii menia na aktívnu formu) - karotenoidy - nachádzajú sa v zelenine - špenàt, mrkva,paradajky a v ovocí - marhule.
Provitamin sa mení rezorbciou v črevnej sliznici na vitamíny A. Ukladá sa v pečeni.
Je súčasťou retinálnych pigmentov/ rodopsin a jodopsin/, je dôležitý pre kožu.
Denné dávky:
Je u nás vzácna. Môže vzniknúť pri poruchách rezorbcie - ako malabsorbčný syndróm, mukoviscidóza, atrèzia žlčových ciest alebo chronické hnačky.
- suché spojivky, znížená tvorba sĺz, fotofóbia. Na bielku sa objavujú tzv. Bitotove škvrny - žlté trojuholníkové škvrny. Rohovka je skalená a môže perforovať.Viečka sú opuchnuté zapálené, keratomalácia rohovky/ nekróza/ môże spôsobiť oslepnutie. Takáto
forma sa ešte vyskytuje u kojencov v rozvojových krajinách.
U starších detí je skôr šeroslepota.
- dochàdza k atrofii epitelu - koža je suchá, zhrubnutà- keratitis folicularis. Podobné zmeny sa môžu objavovať aj na slizniciach dýchacieho, uropoetického a tráviaceho traktu.
Vzniká pri dávke viac ako 1 milion m.j denne.
Príznaky: zvracanie, závraty, bolesti hlavy, príznaky vnútrolebečnej hypertenzie Pri podávani 50 tis až 100 tis m.j denne vzniká chronická hypervitaminóza s nechutenstvom, zvracanïm, hnačkou, poruchami rastu, olupovaním kože, vypadávaním vlasov, vyràżkou na koži, hepatomegáliou. Na Rtg je osteoporóza a zmeny na dlhých kostiach, ktorè ostávajú dlhú dobu aj po úprave hladiny vitamínu v krvi.
Je dôležitý pri oxidačných dekarboxyláciách ako súčasť enzýmu kokarboxyláza...
Sú to organické látky dôležité pre existenciu organizmu, pre jeho rast a vývoj. Sú súčasťou enzýmov, pôsobiacich ako...
MUDr. Anna Matušková
Sú to organické látky dôležité pre existenciu organizmu, pre jeho rast a vývoj. Sú súčasťou enzýmov, pôsobiacich ako katalyzátory metabolizmu buniek.
Nedostatok vitamínov - h y p o v i t a m i n ó z a je spôsobená nedostatkom vitamínov v strave, poruchou rezorbcie ,alebo vzácnejšie - poruchou metabolizmu vitamínov.
Úplné chýbanie vitamínu je - a v i t a m i n ó z a - čo je dnes už vzácne ochorenie.
Predávkovaním vitamínu vzniká h y p e r v i t a m i n ó z a.
.
U detí je stanovená denná dávka vitamínov, ktorá sa mení s vekom a potrebami dieťaťa. Materské mlieko obsahuje všetky dôležité vitamíny. Počas kojenia a do jedného roku sa pridáva do mlieka u kojenca vitamín D vo forme kvapiek - 2 kvapky denne - zamedzuje
vzniku rachitídy - krivice.
Deti, ktoré na novorodeneckom oddelení nedostali K vitamín intramuskulárne do svalu, musia užívať K vitamín 2 kvapky 1 x týždenne 1 mesiac a ak sú plne kojené, tak počas kojenia do 6 mesiacov 2 kvapky 1x mesačne. K vitamin je dôležitou prevenciou hemoragickej choroby novoradenca. Podáva sa rovnako do mlieka.
Medzi vitamíny rozpustné v tuku patria vitamíny A, D , E, K
Je dôležitý pri oxidačných dekarboxyláciách ako súčasť enzýmu kokarboxyláza...
Funkcia vitamínu A : je súčasťou retinálnych pigmentov/ rodopsin a jodopsin/ , je dôležitý pre kožu...
MUDr. Anna Matušková
sa zúčastňuje na absorbcii železa pre organizmus.
- inhibuje adhéziu baktérii E.coli, hemofilov, kandid, salmonel, shigel
- destabilizuje membrány baktérií
má výrazný efekt na ľudské nádorové bunky, môže byť ochranným faktorom pred leukémiou u detí a má efekt pri ochrane kojacej matky pred Ca prsníka
je súčasťou sekrétov exokrinných žliaz
Tvoria druhú najväčšiu časť materského mlieka. Množstvo tuku v mlieku závisi na parite, veku matky, veľkosti prírastku hmotnosti matky počas tehotenstva, množstve produkovaného mlieka, dĺžke kojenia. Množstvo tuku kolíše aj počas kojenia / predné a zadné mlieko/. Tuky obsiahnutè v materskom mlieku obsahujú triglyceridy, cholesterol a mastné kyseliny. Majú imunobiologický efekt. Množstvo tuku sa mení v priebehu dňa aj v priebehu dojčenia.
Sú treťou najväčšou zložkou materského mlieka. Poskytujú dieťaťu až 40 percent energie, uľahčujú vstrebávanie vápnika a železa.
nazývané tiež prebiotiká t.j. nestráviteľné zložky výživy, ktoré podporujú rast alebo metabolickú aktivitu bifidobaktérií v tenkom čreve. Prítomnosť oligosacharidov zlepšuje absorbciu minerálov, zvyšuje objem stolice a chráni pred zápchou. Oligosacharidy nie sú v tráviacom trakte štiepené enzýmami a dostávajú sa do hrubého čreva, kde slúžia ako pôda pre rast bifidobaktérií. Majú funkciu tzv. prebiotík.
Sú látky, ktoré sa podieľajú na na stavbe buniek a prispievajú k dobrej funkcii čreva, pečene a imunitného systému.
Minerálne látky, stopovè prvky, vitamíny, hormóny.
Záver:
Dokázali by sme pripraviť lepšiu stravu pre svoje dieťa?
Prvých 4 az 6 mesiacov je všetko ešte relatívne jednoduché. Bábätko sa uspokojí s ...
Prvé mliečne zúbky sa začali vytvárať už v priebehu tehotenstva. Niektoré deti sa dokonca narodia s jedným ,alebo viacerými...
Materské mlieko je najoptimálnejšou a prirodzenou výživou dieťaťa do veku 6 mesiacov, kryjúcou potrebu bielkovín, cukrov...
MUDr. Anna Matušková
Materské mlieko je najoptimálnejšou a prirodzenou výživou dieťaťa do veku 6 mesiacov, kryjúcou potrebu bielkovín, cukrov, tukov, vitamínov, minerálnych látok, stopových prvkov, prebiotík aj probiotík, špecificky adaptovaných pre potreby novorodenca a dojčaťa. Podľa posledných hypotéz má ochranný vplyv pred atopickým ekzémom a alergiami, najmä pri pozitívnej rodinnej anamnéze.
Mamička prenáša na dieťa cez placentu protilátky, najmä imunoglobulíny G. Imunita novorodencov je nedostatočná vo viacerých zložkách. Dojčenie pomáha k výraznému zvýšeniu imunitných funkcií novorodenca.
Materské mlieko poskytuje veľký súbor rastových faktorov, hormónov, enzýmov a ďaľších látok, ktoré umožňujú postnatálny vývoj CNS, slizničného imunitného systému GIT a celého komplexu ďaľších orgánov. Dojčenie ovplyvňuje vývoj imunitného systému do veku 2 rokov pokiaľ nevyzreje imunita u dieťaťa. Koncentrácia výživných látok v materskom mlieku sa mení podľa zrelosti vyvíjajúceho sa detského organizmu.
Počas pôrodu a po narodení, keď je novorodenec vystavený infekciám je veľmi dôležitý pre zdravotný stav dieťaťa vývoj imunity vrodenej a získanej z materského mlieka / imunoglobulíny IgG, A, M a imunokompetentné bunky /. V materskom mlieku sú prítomné všetky typy lymfocytov, vrátane pamäťových buniek, ktoré sú prenášané z mliečnej žĺazy na novorodenca.
Hlavným imunoglobulínom je sekrečný imunoglabulín A, pokiaľ nie je jeho produkcia u dieťaťa dostačujúca.Tvorí až 80 percent všetkých imunoglobulínov materského mlieka. Bráni adhézii infekčného agens na bunky a aktívuje makrofágy v materskom mlieku väzbou na patogény.
IgA protilátky v materskom mlieku pochádzajú z B lymfocytov z tenkého čreva a tracheobronchiálnej sliznice, opúšťajú GIT a dostávajú sa do krvi a usadzujú sa v epiteli buniek mliečnej žľazy matky. Po priloženi dieťaťa k prsníku sa dostávajú mliekom k dieťaťu tzv. enteromamárnym systémom.
T U K Y: Tvoria druhú najväčšiu časť MM. Množstvo tuku v mlieku závisi na parite, veku matky,veľkosti prírastku hmotnosti...
Po príchode domov z pôrodnice - prvé dni, ak dieťa nedodržiava pravidelnosť pri kojení, nemusíte mať strach. Neznamená to ...
MUDr. Anna Matušková
Materské mlieko sa začína tvoriť už v posledných dňoch pred pôrodom. Prvé dni po pôrode sa tvorí mledzivo alebo kolostrum, ktoré je hustejšie, obsahuje viac bielkovín a minerálnych látok, menej tukov a cukrov. 25 percent obsahu tvoria bielkoviny.
Od 3.-5. dňa po pôrode, až do 14. dňa - sa tvorí tzv. prechodné materské mlieko.
Od 14. dňa - sa tvorí zrelé materské mlieko.
.
Predné zrelé materské mlieko obsahuje viac vody, laktózy a rýchlo uhasí smäd dieťaťa.
Zadné zrelé mlieko obsahuje až 5krát viac tukov a dieťa viac zasýti.
Preto je vhodné dojčiť dostatočne dlhú dobu z jedného prsníka, aby dieťa vypilo aj zadné mlieko.Doba dojčenia by ale nemala byť dlhšia ako 20 až 30 minút. Pri nadbytočnej tvorbe materského mlieka ho môžeme skladovať po odstriekaní vo vreckách alebo pohárikoch, špeciálne na to určených. Čerstvé materské mlieko sa môže skladovať 24 hodín pri teplote 4 st. v chladničke, alebo pri mínus 18 st. zmrazenè až 3 mesiace
Momentálne nemáme články s podobným obsahom. Pošli nám tvoj TIP NA ČLÁNOK a my ho spracujeme.
Dojčenie, jeho význam a životospráva počas dojčenia.
MUDr. Anna Matušková
Na základe dlhodobých výskumov v roku 1979 WHO / svetová zdravotnícka organizácia / zverejnila jednoznačné závery - dojčenie dieťaťa v prvom roku nenahradí žiadna umelá výživa a je pre dieťa vhodnejšou stravou z hľadiska zdravia.
Podľa posledných výskumov je to najvhodnejšia a nenahraditeľná strava pre deti do 4.-6. teho mesiaca a s prídavkami vhodná až do 2 rokov. Črevná mikroflóra sa tvorí už v okamihu narodenia dieťaťa. Deti narodené cisárskym rezom majú menší počet probiotických baktérií, preto sú :
dôležité pre správny rozvoj trávenia a imunity.
Dojčenie má význam z hľadiska zdravej výživy, z imunologického hľadiska a je možný ochranný vplyv pred SIDS, DM 1. typu, alergickými ochoreniami, ochrana pred nádorovými ochoreniami a chronickými črevnými ochoreniami. U dojčených detí sa obezita vyskytuje menej.
U dojčených detí sa môže vyskytovať zelená stolica, niekedy mylne považovaná za “hladovú” stolicu. Nie je nutné dieťa prikrmovať, je treba sledovať hmotnosť a dĺžku dieťaťa. Príčinou je, že dieťa pije veľa predného mlieka, ktoré obsahuje viac laktózy a menej tuku.
Dojčenie pozitívne vplýva aj na mamičku - rýchlejšie sa regeneruje organizmus po pôrode, remineralizujú sa kosti (a to je prevencia osteoporózy v klimaktériu), je výraznejší preventívny charakter dojčenia pri neskorších nádorových ochoreniach prsníka a vaječníkov. Dojčenie upevňuje citový vzťah medzi matkou a dieťaťom.
Závažné ochorenia:
Výživa dojčiacej mamičky by najmä v prvých 2 mesiacoch mala byť energeticky bohatá, so zníženým obsahom alergizujúcich potravín. Strava by nemala obsahovať korenené jedlá, alkohol, južné ovocie, ovocné džúsy. Mali by ju tvoriť :
rastlinné - mliečne výrobky, strukoviny
živočíšne - chudé mäso, vajcia
Mali by tvoriť 30 percent kalorického príjmu. Vhodné sú rastlinné oleje, rastlinné maslo, ryby.
Vo forme ovocia a zeleniny, škroby- zemiaky, celozrnný chlieb.
Denný príjem tekutín, (cca 2- 3 litre denne), by mal obsahovať čaje, minerálky a pokiaľ dieťa nemá alergiu na BKM, tak aj mlieko. Denný príjem kalórií by sa mal zvýšiť o 500 kcal na deň, oproti bežnému príjmu. Strava by mala obsahovať mäso a mliečne výrobky, ako prevenciu proti anémii a nedostatku vápnika. Mamička môže počas tehotenstva a počas dojčenia užívať probiotiká a vitamíny - ako kyselina listovú,C vitamín.
Po príchode domov z pôrodnice - prvé dni, ak dieťa nedodržiava pravidelnosť pri kojení, nemusíte mať strach. Neznamená to, že máte málo mlieka, alebo že je mlieko “slabé”. Novorodenca môžete kŕmiť aj každú hodinu, nemusíte hneď prechádzať na umelú výživu.
Dbajte na správnu polohu pri dojčenï,aby dieťa malo voľný noštek a vládalo sa nadýchnuť.
Prihovorte sa mu, váš hlas ho ukľudní, ak ho tlačí bruško alebo je mrzuté. Nie každý plač znamená, že je dieťa hladné. Skúste ho prebaliť, nechajte ho odgrgnúť, prihovorte sa mu.
Sekrécia mlieka je závislá od intenzity sania dieťaťa cez bradavku, aj keď niektoré mamičky si vydržia odsàvať mlieko celý rok. Je to však oveľa nepohodlnejšie a namáhavejšie, ale niekedy nemáme inú možnosť. Napríklad pri plochých bradavkách.
Často sa stáva, že sa prechodne znïži sekrécia mlieka. Musíte byť trpezlivé ,dieťa pravidelne vážiť a hmotnosť konzultovať s pediatrom. Tento stav sa spravidla upraví v priebehu 2-3 dní.
Kojením dieťa nepresýtite. Kojené dieťa nie je pastózne a môže vypiť neobmedzené množstvo, na rozdiel od umelých formúl.
Pri kojení stačí opláchnuť bradavku vodou, nemusíme nič sterilizovať. Ak je popraskaná koža na bradavke - alebo dvorci okolo, stačí použiť Calcium pantothenicum masť a repïkovē obklady.
Aj po 6 mesiacoch tvorï materské mlieko doplnok každej stravy, ako tekutina, ktorú dieťa potrebuje.
Pri kojení je kontakt s dieťaťom najtesnejší, doprajte mu kľud a pohodu, nie stres a dieťa sa Vám odvďaćí pokojným spánkom a prospievaním.
Prajem Vám radosť a potešenie z Váśho dieťaťa.
Prvé mliečne zúbky sa začali vytvárať už v priebehu tehotenstva. Niektoré deti sa dokonca narodia s jedným ,alebo viacerými...
T U K Y: Tvoria druhú najväčšiu časť MM. Množstvo tuku v mlieku závisi na parite, veku matky,veľkosti prírastku hmotnosti...
Materské mlieko je najoptimálnejšou a prirodzenou výživou dieťaťa do veku 6 mesiacov, kryjúcou potrebu bielkovín, cukrov...
MUDr. Anna Matušková
Inkubačná doba je veľmi krátka, asi 48 hodín. Vírus sa množí v tenkom čreve a vyvoláva osmotickú hnačku. Rotavírusové hnačky postihujú predovšetkým deti, po prekonaní prvej infekcie dochádza len k dočasnej imunite a sú časté reinfekcie. Najväčšie množstvo vírusu sa vylučuje na začiatku ochorenia, ale môže pokračovať aj niekoľko týždňov.
Začína vysokou horúčkou, okolo 40 stupňov a zvracaním, ktoré trvá niekoľko dní a väčšinou sa pripojí hnačka. Stolice sú veľakrát za deň, sú vodnaté, bez prímesi hlienu alebo krvi. Deti trpia nechutenstvom, majú nafúknuté bruško, ktoré je veľmi bolestivé na prehmatanie. Pri ťažkom priebehu môže dieťa stratiť dehydratáciou až 10 percent telesnej hmotnosti. Pri tomto ochorení dochádza k malabsorpcii laktózy, ktorá môže pretrvávať aj týždne, zato je vhodná diéta, dlhšiu dobu, bezmliečnou stravou.
Hlavnou terapiou je rehydratácia a úprava minerálneho hospodárstva, čiže rehydratačné roztoky. Pokiaľ deti odmietajú piť, je vhodná rehydratácia nazogastrickou sondou, alebo infúziou. Denná potreba tekutín u kojencov je 150 ml na kilo, u batoliat 100-120 ml na kilo. Pri perorálnej rehydratácii sa podáva minerálna voda, ale bezbublinková, čierny čaj, alebo orálne rehydratačné roztoky. Kojené deti sa neodstavujú. Pri umelej výžive začíname ryžovým alebo mrkvovým odvarom, až neskôr prechádzame na mlieko. Vhodné sú mlieka s nízkym obsahom laktózy. Z liekov sa podávajú črevné absorbencia a probiotiká.
Je možné očkovanie, boli vytvorené živé vakcíny, Rotateque, je to pentavalentná humánne bovinná vakcína a aplikuje sa v troch dávkach vo veku od 6 týždňov a v intervaloch aspoň mesiac. Očkovanie musí byť dokončené do veku 26 týždňov. Rotarix je monovakcína, ktorá sa aplikuje v dvoch dávkach a to v 6 týždňoch a druhá najskôr za mesiac, najneskôr do veku 16 týždňov.
Prvé zúbky sa začínajú prerezávať medzi 4 až 6 mesiacom. Mali by to byť rezáky, ale nie je to vždy pravda. Môžu sa prerezávať...
Rotavírus patrí do skupiny Reoviridae. Existuje 7 hlavnych sérotypov rotavírusu (A až G). Sérotypy A, B a C napadajú ľudí a...
Prekonanie ochorenia zanecháva 10krát silnejšiu imunitu ako očkovacia látka...
Mudr. Anna Matušková
Pôvodcom je vírus rodu varicellovirus . Infekčný je iba opúzdrený výrus. Kiahne sa šíria výlučne vzduchom a to kontaminovanými kvapôčkami.
Inkubačná doba je priemerne 15 dní, od 9 do 23 dní. Po prekonaní ochorenia zostáva imunita celoživotne. Vírus môže ale prežívať v gangliách zadných povrazcov mozgu a pri znížení odolnosti dochádza k jeho reaktivácií a k výsevu takzvaného pásového oparu. Vírus prechádza z horných dýchacích ciest do regionálnych lymfatyckých uzlín, kde sa rozmnožuje a medzi 4 až 6 dňom od nákazy dochádza k prvej vyrémií. V pečeni a slezine dochádza k ďaľšej replikácií a po 10om dni k drujej virémií. Na 14 deň je vítus v koži a objavuje sa výsyp. Výsyp vyrážky pokračuje ešte nasledujúcich 4 až 6 dní, postihuje koźu, všetkými štádiami, od vyrážiek na úrovni kože cez pluzgieriky až do chrást.
Výsev vyrážky býva sprevádzaný zvýšenou teplotou, horúčkou. Priebeh ochorenia je väčšinou benígny. Kiahne postihujú iba povrchovú časť kože, môžu postihovať sliznicu úst, nachádzajú sa vo vlasoch. Závažnejší môže byť priebeh kiahní u tehotných žien iba ak vznikne nákaza v prvom trimestri, kedy dochádza k poškodeniu plodu. Napríklad vo forme duševnej retardácie, malformácia očí alebo končatín. Môže dôjsť aj k postihnutiu sluchu. Život novorodenca je ohrozený pokiaľ žena ochorie v posledom týždni gravidity, kedy sa dieťa môže narodiť mŕtve, alebo za krátko zomiera. Závažné sú výrusové ochorenia centrálneho nervového systému ako zápal mozočka, zápal mozgu, alebo zápal pľúc.
Proti kiahňam je možné očkovať monovakcínou, ktorá sa aplikuje od 9 mesiaca veku do 12 rokov, v jednej dávke a od 13 rokov v dvoch dávkach s odstupom minimálne dvoch týždňov.
Prekonanie ochorenia zanceháva 10krát silnejšiu imunitu ako očkovacia látka.
Rotavírus patrí do skupiny Reoviridae. Existuje 7 hlavnych sérotypov rotavírusu (A až G). Sérotypy A, B a C napadajú ľudí a...
Inkubačná doba je veľmi krátka, asi 48 hodín. Vírus sa množí v tenkom čreve a vyvoláva osmotickú hnačku. Rotavírusové hnačky...
Očkovací kalendár pre deti od narodenia po 3 rok života
Mudr. Anna Matušková
Prekonanie ochorenia zanecháva 10krát silnejšiu imunitu ako očkovacia látka...
Tetanus spôsobuje bacil Clostridium tetani, ktorý produkuje dva toxíny. Preživa v pôde, kde sa dostáva pri hnojení trusom...
Detské infekčné choroby ako záškrt, osýpky, čierny kašeľ, detská obrna, zapríčiňovali ešte v 20 storočí každoročne smrť...
Mudr. Anna Matušková
Je najčastejším patogénom pri akútnych zápaloch dutín ,stredného ucha, priedušiek, pľúc, ale môže spôsobovať život ohrozujúce zápaly mozgových blán a sepsy.
Postupne bolo objavených 90 sérotypov pneumokokov. Klinicky významných, teda tých, ktoré spôsobujú viac ako 90 percent invazívnych nákaz je 13. Pneumokoky sa nachádzajú v nosohltane u 5 až 10 percent zdravých dospelých. U detí sa môžu izolovať už vo veku 6 mesiacov a môžu pretrvávať až 4 mesiace. Zdraví nosiči môžu byť zdrojom nákazy pre svoje okolie. Pneumokokové nákazy postihujú najčastejšie deti do veku 2 rokov a dospelých starších ako 65 rokov .
Pri pneumokokovom zápale stredného ucha u malých detí, môže byť komplikáciou chronický zápal, mastoitída a hluchota. Akútny zápal tvarových dutín je častejší u dospelých. Pacient je unavený, ale nemusí mať horúčku. Na röntgene je viditeľná hladina tekutiny . Vysoká teplota so zimnicou je známkou komplikácie. Nebezpečná je orbitocelulitída a zápal mozgových blán. Zápal pľúc postihuje všetky vekové skupiny. Choroba začína náhle s vysokými teplotami, zimnicou, únavou, kašľom, bolesťami na hrudníku, pacient sa potí a je dušný.
Vždy ohrozujú život a zomiera až 30 percent chorých.
Objav penicilínu ,ktorý bol účinný na pneumokokov, prerušil výrobu imunitných sér a začal výrobu protipneumokokových vakcín. Prvá vakcína bola vyrobená v roku 1947. Od roku 1983 sa používa aj u nás známa 23 valentná vakcína Pneumo 23, s ktorou sa preočkovávajú deti staršie ako 2 roky a musí sa očkovať každých 5 rokov. Táto vakcína chráni iba pred systémovými ochoreniami, menej pred otitídami a sinusitídami.
V súčasnej schéme povinného očkovania sú zaradené očkovacie látky Prevenar 13 a Synflorix.
U preočkovaných detí môže vo výteroch pretrvávať nález pneumokoka, ktorý práve vďaka očkovaniu chráni deti proti invazívnymi kmeňmi a proti komplikáciám vyvolanými baktériou a nosičstvo nie je nutné preliečovať antibiotikami.
Momentálne nemáme články s podobným obsahom. Pošli nám tvoj TIP NA ČLÁNOK a my ho spracujeme.
Mudr. Anna Matušková
Chorobu spôsobujú tri vírusy, epidémie vyvoláva typ 1. Vírus sa šíri fekálne orálnou cestou alebo nepriamo, infikovanými potravinami. Infikované osoby vylučujú vírus 1 až 2 týždne pred ochrnutím. Vírus sa vylučuje stolicou po dobu 3 až 6 týždňov, slinami 1 až 2 týždne.
Inkubačná doba do vzniku ochrnutia je 7 až 21 dní. Ochorenie začína vzostupom teploty, čo sa označuje ako malá choroba. Len asi u 0,1 percenta infikovaných dôjde po niekoľkých dňoch kľudu, to je 9 až 18 deň po nákaze, k vzostupu teploty s postihnutím miechy alebo jadier hlavových nervov . Vznikajú asimetrické chabé obrny priečne pruhovaného svalstva dolných a horných končatín. Ochrnutie sprevádzajú vysoké teploty. Pri postihnutí jadier hlavových nervov dochádza k obrne bránice medzi rebrových svalov, k poruche prehĺtania, dýchania a až k úmrtiu.
Poliovírusy môžu nakaziť už najmenších kojencov, pretože protilátky od matky vymiznú u novorodenca po troch týždňoch. Po ochorení ostáva doživotná imunita. Liečba akútneho ochorenia detskej obrny neexistuje.
Rotavírus patrí do skupiny Reoviridae. Existuje 7 hlavnych sérotypov rotavírusu (A až G). Sérotypy A, B a C napadajú ľudí a...
Inkubačná doba je veľmi krátka, asi 48 hodín. Vírus sa množí v tenkom čreve a vyvoláva osmotickú hnačku. Rotavírusové hnačky...
Prekonanie ochorenia zanecháva 10krát silnejšiu imunitu ako očkovacia látka...
MUDr. Anna Matušková
Teplotu do 38 stupňov považujeme u malých detí za ľahko zvýšenú a nie je nutné ju preliečovať. Za horúčku pokladáme teplotu nad 38 stupňov. U malých detí je najpresnejšie meranie teploty rektálne t. j. v konečníku, pričom musíme odpočítať 0,5 stupňa, takže vlastne teplota nameraná nad 38,5 stupňa. Deti veľmi dobre tolerujú aj vysokú teplotu nad 39 stupňov, preto je treba teplotu merať častejšie, ideálne po 2 hodinách a zapisovať si údaje o nameraných hodnotách a podaných dávkach antipyretík.
Teplotu môžeme znižovať zábalmi (nestačí na rukách), ktoré pôsobia najrýchlejšie, ale aj najkratšiu dobu, ďalej čipkami, ktoré začínajú pôsobiť za 1-1,5 hodiny a pôsobia 4-5 hodín a nakoniec tabletkami a sirupmi antipyretík, ktorých účinok začína cca po 1,5 - 2 hodinách a pretrváva 4-5 hodín.
Takže, keď dieťa s vysokou teplotou zvracia, je lepšie kombinovať zábaly a čípky a keď má hnačku, tak zábaly a sirupy alebo tabletky proti teplote. Vždy je treba dodržiavať dávkovanie, časové intervaly a hlavne dopĺňať dostatok tekutín (nie horúcich). Dieťa ktoré má horúčku by malo byť vo vyvetranej miestnosti, v suchom, ľahkom oblečení a len ľahko prikryté.
Zdravotný stav novorodencov a kojencov do 3 mesiacov so zvýšenou teplotou je vždy potrebné konzultovať s pediatrom.
Prvé zúbky sa začínajú prerezávať medzi 4 až 6 mesiacom. Mali by to byť rezáky, ale nie je to vždy pravda. Môžu sa prerezávať...
Rotavírus patrí do skupiny Reoviridae. Existuje 7 hlavnych sérotypov rotavírusu (A až G). Sérotypy A, B a C napadajú ľudí a...
Inkubačná doba je veľmi krátka, asi 48 hodín. Vírus sa množí v tenkom čreve a vyvoláva osmotickú hnačku. Rotavírusové hnačky...
Mudr. Anna Matušková
Ochorenie spôsobuje vírus, ktorý prenáša človek. K vzniku ochorenia stačí dávka 0,0001 ml, čo je množstvo, ktoré na hrote ihly nie je okom viditeľné. K prenosu dochádza transfúziou kontaminovanej krvi, kontaminovanou ihlou, chirurgickými nástrojmi, u novorodencov pri pôrode matky s pozitívnym HBsAg. Vírus je stabilný pri teplote 30 až 32 stupňov 6 mesiacov a pri teplote - 15 stupňov dokonca niekoľko rokov. Zničí ho až teplota nad 90 stupňov.
Vírus sa krvou dostáva do pečene a množí sa v pečeňových bunkách. Už za 10 dní od nákazy sa dá v sére dokázať pozitívny tzv. povrchový antigén HBsAg. Inkubačná doba hepatitídy B je 50 až 180 dní. Na začiatku choroby sa objavujú bolesti kĺbov, môže byť výrazná žltačka. V priaznivom prípade žltačka ustúpi a zlepšia sa hodnoty pečeňových funkcií. Časť pacientov môže ostávať nosičom ochorenia. Niekedy hepatitída prechádza do chronického štádia s cirhózou pečene a je možný vznik rakoviny. Na takéto komplikácie zomiera ročne 2 milióny nezaočkovaných ľudí. Najviac postihnutou oblasťou je ďaleký východ.
Rotavírus patrí do skupiny Reoviridae. Existuje 7 hlavnych sérotypov rotavírusu (A až G). Sérotypy A, B a C napadajú ľudí a...
Inkubačná doba je veľmi krátka, asi 48 hodín. Vírus sa množí v tenkom čreve a vyvoláva osmotickú hnačku. Rotavírusové hnačky...
Prekonanie ochorenia zanecháva 10krát silnejšiu imunitu ako očkovacia látka...
MUDr. Anna Matušková
Je to ochorenie, ktorého zdrojom je iba človek. Až do polovice 20. storočia bol záškrt veľkým celosvetovým zdravotníckym problémom. Pri jednej z epidémii v Novom Anglicku v 18. storočí zomrelo na záškrt 2,5 percenta obyvateľov, z toho tretina detí. Názov diphtheria je odvodený od gréckeho slova difthera - blana alebo koža. Pôvodcom je Corynebacterium diphtheriae. V USA v roku 1921 bolo hlásených 200 tisíc ochorení. Do roku 1945 prebehlo očkovanie celej detskej populácie a teraz sú ročne hlásené iba 2 - 3 prípady. Pokiaľ v populácii ostáva 3 až 5 percent nosičov, znamená prerušenie očkovania riziko epidémie.
Klinický obraz
Záškrt šíria kvapôčkovou infenkciou chorí s ľahkou formou ochorenia a bezpríznakoví nosiči. Inkubačná doba je 2 až 5 dní. Difterická angína začína slabou horúčkou, ťažkosťami pri hltaní a miernym zväčšením lymfatických uzlín. Na mandialch sú šedé povlaky, ktoré sa nedajú zotrieť. Môže dôjsť k spontánnemu zhojeniu alebo choroba prechádza do malígnej diftérie. Horúčka je vysoká nad 40 stupňov, pablany z mandlí prerastajú do okolia, sú hrubé, dochádza k opuchu krku a zvyšuje sa dušnosť a hltacie ťažkosti. Často dochádza k obrne mäkkého podnebia, toxickému zápalu srdcového svalu, so stúpajúcou dušnosťou a k smrti.
Difterický krup
Na hrtane sa vytvoria povlaky, objaví sa chrapot, dráždivý kašeľ, porucha dýchania, premodrávanie až udusenie. Doteraz ostáva obávanou formou záškrtu v krajinách, kde sa neočkuje.
Rotavírus patrí do skupiny Reoviridae. Existuje 7 hlavnych sérotypov rotavírusu (A až G). Sérotypy A, B a C napadajú ľudí a...
Inkubačná doba je veľmi krátka, asi 48 hodín. Vírus sa množí v tenkom čreve a vyvoláva osmotickú hnačku. Rotavírusové hnačky...
Teplotu do 38 stupňov považujeme u malých detí za ľahko zvýšenú a nie je nutné ju preliečovať. Za horúčku pokladáme teplotu...
MUDr. Anna Matušková
Pôvodcom je mikrób Bordetela Pertussis a s podobnými príznakmi B. Parapertussis.
B. Pertussis sa množí na slizniciach dýchacích ciest, spôsobuje zápal, ktorý vedie k sekrécii hustého hlienu. Toxíny vedú až k nekrotickým zmenám sliznice, zvyšujú priepustnosť kapilár a pôsobia v mozgu na centrum pre kašeľ a to vyvoláva typické, tzv. pertussoidné záchvaty.
Nákaza sa šíri kvapôčkami, bezpríznakové nosičstvo B. Pertussis nie je známe. Ešte v roku 2001 zomrelo v rozvojových krajinách na čierny kašeľ 285 000 detí predovšetkým kojencov. Vysoko vnímaví sú už novorodenci. V krajinách, kde nie je očkovanie proti čiernemu kašľu doteraz zavedené, tvoria kojenci 50 % zomrelých na túto diagnózu, väčšinou na zápal pľúc. V štátoch, v ktorých bolo očkovanie proti čiernemu kašľu zaradené do očkovacieho kalendára, výrazne poklesol počet ochorení u malých detí, ale stúpa počet ochorení mladistvých a dospelých, u ktorých vymizla odolnosť získaná vakcináciou. Uvádza sa, že u dospelých pokiaľ pretrváva dráždivý kašeľ dlhšie ako týždeň, je v 20 až 30 percentách sérologicky overené ochorenie na čierny kašeľ.
Inkubačná doba je bežne 9 až 10 dní v rozmedzí 6 až 20 dní. Choroba začína katarálnym štádiom -
ktorá trvá týždeň až 10 dní. Potom horúčka prestáva, mení sa charakter kašľa, ktorý je dráždivý a v záchvatoch. Prebieha ako séria rýchle sa opakujúcich výdychov, pri ktorých dieťa sčervenie, potom zmodrá, je uslzené a pri kašli má vyplazený jazyk. Potom nasleduje hlasný dlhý nádych, pripomínajúci kikiríkanie kohúta a záchvat sa opakuje. Nakoniec dieťa vykašle alebo zvracia hustý hlien. Toto záchvatové obdobie trvá 2 až 5 týždňov, dieťa je bledé , unavené , opuchnuté v tvári, uplakané a má podkrvácané spojivky. Keďže kojenci ešte nemajú vyvinutý kašľací reflex, dochádza k zástave dychu a k bezvedomiu a bez pomoci hrozí udusenie dieťaťa. Časté sú sekundárne komplikácie, zápaly uší a pľúc.
Tetanus spôsobuje bacil Clostridium tetani, ktorý produkuje dva toxíny. Preživa v pôde, kde sa dostáva pri hnojení trusom...
Je ochorenie, ktoré sa vyskytovalo už pred tisícročiami v Egypte a Číne. Na tuberkulózu zomreli svätý František, kardinál...
Mudr. Anna Matušková
Patria medzi najinfekčnejšie výlučne ľudské ochorenia spôsobené vírusom. Ak kojaca matka prekonala osýpky, alebo bola proti ním očkovaná, dieťa je automaticky pasívne chránené do 6 mesiacov. Vírus sa vylučuje slinami pri kašli a kýchaní a nákazlivosť sa stráca, keď sa objavujú takzvané Koplikove škvrny v ústnej dutine. Vo vyspelých krajinách, kde sa očkuje, zomiera na osýpky len 0,01% postihnutých. V rozvojových krajinách, kde sa neočkuje ochorie ročne niekoľko miliónov detí a úmrtnosť je 10%.
Po inkubačnej dobe na 10 ty deň od nákazy vystupuje teplota, objavujú sa chrípkové príznaky ako nádcha , kašeľ, teploty, zápal spojiviek. Vtedy je pacient najinfekčnejší. Asi po 4 dňoch sa objavujú vyrážky v ústnej dutine a výsyp od tváre nadol po tele. Výsyp býva ružovo hnedý (veľké škvrny), za ušami, na tvári, v priebehu dvoch dní sa rozšíri na celé telo. Rýchlo splýva a svrbí. Po troch až štyroch dňoch vyrážka vybledne a začína ustupovať a koža sa začína ošupovať.
Zápal pľúc a zápal mozgu. Tretina postihnutých komplikáciou nemá následky, asi 20% zomiera, ostatní majú trvalé následky, t.j. obrny alebo psychické poruchy. Najnebezpečnejšou komplikáciou je tzv. subakútna sklerotizujúca panecefalitída (postihnutie celého mozgu).
U nás je očkovanie povinné!
Ochorenie spôsobuje vírus, ktorý prenáša človek. K vzniku ochorenia stačí dávka 0,0001 ml, čo je množstvo, ktoré na hrote ihly..
Je to ochorenie, ktorého zdrojom je iba človek. Až do polovice 20. storočia bol záškrt veľkým celosvetovým zdravotníckym...
Mudr. Anna Matušková
Ochorenie je nebezpečné najmä v tehotenstve, kedy spôsobuje u novorodencov vrodený zákal, hluchotu, srdcovú vadu, mentálnu retardáciu. Vírus Ružienky sa množí na slizniciach horných dýchacích ciest, potom preniká do krvi a lymfatického systému.
Ak sa nakazí tehotná žena, prechádza vírus placentou do krvného obehu plodu a spôsobuje poškodenie orgánov v závislosti od dĺžky gravidity.
Pri infekcii v prvom mesiaci sú orgánové zmeny najčastejšie a najzávažnejšie a často dôjde k spontánnemu potratu.
Ak dôjde k ochoreniu v prvých troch mesiacoch tehotenstva, môže byť dieťa donosené, ale po pôrode môžu pretrvávať infekcie viacerých orgánov – zápal mozgu, zápal srdcového svalu a deti často zomierajú krátko po pôrode alebo behom prvého roku života.
Ak dôjde k ochoreniu v druhom mesiaci tehotenstva, je pravdepodobnosť poškodenia plodu 25%, v treťom mesiaci 10% a v 4 mesiaci menej ako 5%. Preto sa začali očkovať 12 ročné dievčatá a neskôr všetky deti.
U malých detí a dospelých začína ochorenie vyrážkou a zdurením lymfatických uzlín za ušami a na záhlaví. Výsyp je drobný, ružový, začína na tvári , ale súbežne aj na trupe, chýba na končatinách a nesvrbí. Po dvoch dňoch sa stráca a klesá aj horúčka.
Komplikácie sú zriedkavé, môže to byť zápal kĺbov a zápal mozgu.
Rotavírus patrí do skupiny Reoviridae. Existuje 7 hlavnych sérotypov rotavírusu (A až G). Sérotypy A, B a C napadajú ľudí a...
Inkubačná doba je veľmi krátka, asi 48 hodín. Vírus sa množí v tenkom čreve a vyvoláva osmotickú hnačku. Rotavírusové hnačky...
Prekonanie ochorenia zanecháva 10krát silnejšiu imunitu ako očkovacia látka...
Mudr. Anna Matušková
Tetanus spôsobuje bacil Clostridium tetani, ktorý produkuje dva toxíny. Preživa v pôde, kde sa dostáva pri hnojení trusom zvierat. Človek sa infikuje pri poranení a následnou kontamináciou nakazenou zeminou. V krajinách, kde sa neočkuje, je podľa WHO (svetová zdravotnícka organizácia) ročne hlásených takmer milión prípadov, z ktorých viac ako tretina končí smrťou a polovoca z nich sú novorodenci. Vo vyspelých krajinách sa nakazia väčšinou ľudia starší ako 60 rokov. V rane sa spóry baktérie menia na formu, ktorá produkuje toxíny. Prekonanie tetanu nevedie k vytvoreniu odolnosti proti ochoreniu a pacienti sa musia očkovať.
Inkubačná doba kolíše od niekoľkých dní, do niekoľkých týždňov. Čím kratšia je inkubačná doba, tým horšia je prognóza. Prvým príznakom je kŕč žuvacích svalov, tzv. trizmus, ktorý bráni otváraniu úst. Postupne sa tvár mení na masku so zdvihnutým obočím a náznakom úsmevu a dochádza k bolestivému stuhnutiu šije. Postupne dochádza ku kŕčom svalstva horných končatín, ktoré sú skrčené, naopak dolné končatiny sú vystreté, hlava sa vytáča dozadu a tieto bolestivé kŕče sa opakujú. Zvyšuje sa teplota a akcia srdca, chorý je plne pri vedomí, má hrôzu zo smrti nevládze dýchať a premodráva. Nedokáže hovoriť. Keď kŕč povolí, akýkoľvek pohyb ho vyvolá znovu. Behom týchto opakovaných záchvatov sa pacient môže udusiť. Kŕče sú tak mohutné, že môže dôjsť aj u dospelých k zlomenine stavcov alebo dlhých kostí. Podobné príznaky ako tetanus vyvoláva otrava strychnínom.
Prekonanie ochorenia zanecháva 10krát silnejšiu imunitu ako očkovacia látka...
Očkovací kalendár pre deti od narodenia po 3 rok života
Pôvodcom je mikrób Bordetela Pertussis a s podobnými príznakmi B. Parapertussis. B. Pertussis sa množí na slizniciach...
Mudr. Anna Matušková
Je to vírusové ochorenie, vyskytujúce sa iba u človeka, prenášané slinami a po preniknutí vírusu do sliznice prechádza do krvi a rozširuje sa do žliaz a CNS (centrálny nervový systém). Kojencov do jedného roku chránia materské protilátky.
Pred ochorením je pacient unavený, trpí nechutenstvom, má bolesti pred uchom, kde sa neskôr objaví zdurenie slinnej žľazy – bolestivý opuch, ktorý deformuje tvár. Vtedy vystúpi teplota, ktorá trvá 3-5 dní a dochádza k opuchu na druhej strane tváre. U chlapcov v puberte alebo dospelých mužov dochádza až v 20% k bolestivej orchitíde (zápal semenníkov), sprevádzanej vysokou teplotou. Počas tehotenstva nedochádza k poškodeniu plodu. Samotné ochorenie nie je nebezpečné.
Očkuje sa súbežne s vakcínou proti Ružienke a Osýpkam v 15 . mesiaci a 11. roku.
Rotavírus patrí do skupiny Reoviridae. Existuje 7 hlavnych sérotypov rotavírusu (A až G). Sérotypy A, B a C napadajú ľudí a...
Inkubačná doba je veľmi krátka, asi 48 hodín. Vírus sa množí v tenkom čreve a vyvoláva osmotickú hnačku. Rotavírusové hnačky...
Prekonanie ochorenia zanecháva 10krát silnejšiu imunitu ako očkovacia látka...
Mudr. Anna Matušková
Detské infekčné choroby ako záškrt, osýpky, čierny kašeľ, detská obrna, zapríčiňovali ešte v 20 storočí každoročne smrť, či trvale následky miliónom detí celého sveta. V roku 1958 bolo na Slovensku ( bývalej CSR) zavedené povinné očkovanie detí proti tuberkulóze, detskej obrne, tetanu a čiernemu kašľu. Vo svete sa každočne narodí okolo 130 miliónov detí, z nich 30 miliónov nemá prístup k žiadnemu očkovaniu. Hoci sa koncom 20. storočia situácia v zaočkovanosti detí vo svete zlepšila , v súčasnosti je trend k poklesu zaočkovanosti. Výsledkom toho sú epidémie rôznych infekčných ochorení. To, že sa v súčasnosti u nás a vo svete nevyskytujú niektoré infekčne ochorenia a epidémie, nie je preto, že by vývojom či zásluhou hygienických opatrení tieto ochorenia jednoducho vymizli. Tieto choroby sú pod kontrolou práve vďaka očkovaniu.
Očkovací kalendár presne definuje stratégiu očkovania v každej krajine od ranného detstva, do vysokého veku jedinca .
Všeobecné pravidlá platia na celom svete a sú definované svetovou zdravotníckou organizáciou (SZO). Očkovania voči najdôležitejším infekčným ochoreniam je na Slovensku zakotvené v zákonoch ako pravidelné povinné očkovania. Takéto očkovanie je v plnej výške hradene zo zdravotného poistenia. Infekciami su najviac ohrozené deti najmladšej vekovej skupiny. Ochranné protilátky od matky rýchlo po narodení klesajú. Ani tieto protilátky, ani dojčenie nedokážu dieťaťu poskytnúť dostatočnú a dlhodobú ochranu pred vznikom infekčných ochorení. V súčasnosti je kalendár povinného očkovania pre deti tvorený vakcínami voči 11 ochoreniam. Ďalších 6 typov vakcín je uvedených ako odporúčané očkovania. Pomocou očkovania obávané infekcie vymizli a vymizol aj strach pred nimi. Objavil sa nový fenomén. Strach z vakcín.
Chcem Vám predstaviť ochorenia proti ktorým sa očkuje a ktoré si už nepamätáme. Ich priebeh a nebezpečie, ktoré predstavujú.
Prekonanie ochorenia zanecháva 10krát silnejšiu imunitu ako očkovacia látka...
Očkovací kalendár pre deti od narodenia po 3 rok života
Tetanus spôsobuje bacil Clostridium tetani, ktorý produkuje dva toxíny. Preživa v pôde, kde sa dostáva pri hnojení trusom...
Mudr. Anna Matušková
Jednou z najviac kontroverzných a diskutovaných otázok v pediatrii je očkovanie. Do očkovania rodičov nikdy nenútim, snažím sa im vysvetliť závažnosť ochorení, proti ktorým je povinné očkovanie určené. Môžem Vám ponúknuť skúsenosti z 20 ročnej praxe s očkovaním, čo predstavuje pri približne 350 očkovaniach za jeden rok 7000 očkovaní. Je prirodzené, že sa ľudia boja vecí, ktoré sú hmatateľné , ktoré zažili, alebo si ich vedia predstaviť. Vďaka očkovaniam sa veľa smrteľných ochorení eradikovalo. Na ambulancii nestihneme vysvetliť všetko o ochoreniach, proti ktorým očkujeme, preto Vám chcem postupne priblížiť povinné aj nepovinné očkovania, očkovací kalendár platný pre Slovenskú republiku a aké sú vlastne ochorenia , proti ktorým očkujeme .
Prekonanie ochorenia zanecháva 10krát silnejšiu imunitu ako očkovacia látka...
Očkovací kalendár pre deti od narodenia po 3 rok života
Tetanus spôsobuje bacil Clostridium tetani, ktorý produkuje dva toxíny. Preživa v pôde, kde sa dostáva pri hnojení trusom...
MUDr. Anna Matušková
Je ochorenie, ktoré sa vyskytovalo už pred tisícročiami v Egypte a Číne. Na tuberkulózu zomreli svätý František, kardinál Richelieu, cisár Jozef II, F. Chopin , K.M Weber a F.Schiller. Tuberkulózny zápal môže postihnúť ktorýkoľvek orgán. Až Robert Koch v marci 1883 ukázal pod mikroskopom pôvodcu tuberkulózy - Mycobacterium tuberculossis. Rezervoárom nákazy je iba človek. Nákazu šíri chorý TBC kašľaním , kýchaním alebo rozprávaním. K pozitivite tuberkulínového testu dochádza za 3 až 9 týždňov od infekcie a tento čas je považovaný za inkubačnú dobu tuberkulózy.
Podľa WHO každoročne dochádza k 8 až 20 miliónom nových prípadov tuberkulózy a 2 až tri milióny chorých zomiera , predovšetkým v rozvojových krajinách. Zvlášť vnímaví na TBC sú HIV pozitívni. Pri inhalácií kontaminovaného vzduchu sa mikróby dostávajú do dolných pľúcnych lalokov. Časť mikróbov je zničená obrannými bunkami, časť sa množí. Do 10 dní sa vytvára nález na pľúcach, viditeľný na RTG ( tzv. primárny komplex). U očkovaných detí táto fáza prebehne bez klinických príznakov, zhojí sa a zostáva pozitívna tuberkulínova reakcia, tzv. Mantouxov test, to je začervenanie na ľavom ramene do 6 milimetrov , ktorý sa odčítava na detskej ambulancii.
Až neskôr dochádza k úbytku hmotnosti, pretrvávajú teploty a RTG potvrdí TBC. Bacily môžu spôsobiť zápal mozgu, kostí a iných orgánov. Očkovaním sa znížil výskyt TBC u detí o 60 až 80 percent a zabránilo sa vzniku najťažších foriem TBC a to zápalu mozgu a pľúc. Ukázalo sa, že očkovanie detí v tropických oblastiach znížilo výskyt lepry.
Na Slovensku sa očkujú všetci zdraví novorodenci, s minimálnou hmotnosťou 2200 gramov, od 4 dňa do konca 6 týždňa života. Zrušilo sa preočkovanie v 11-tom roku. Medzi vedľajšie účinky po očkovaní BCG vakcínou patrí vytvorenie vredu v mieste očkovania väčšieho ako 10 milimetrov, zväčšenie lymfatických uzlín a kožné komplikácie v okolí miesta očkovania.
Prekonanie ochorenia zanecháva 10krát silnejšiu imunitu ako očkovacia látka...
Očkovací kalendár pre deti od narodenia po 3 rok života
Pôvodcom je mikrób Bordetela Pertussis a s podobnými príznakmi B. Parapertussis. B. Pertussis sa množí na slizniciach...
Mudr. Anna Matušková
Existuje viac kmeňov z rodu Haemophilus. Za invazívne nákazy je zodpovedný práve typ B, ktorý je rezistentný voči viacerým antibiotikám.
Spôsobuje:
Najčastejšie ochorejú deti do 5 rokov.
Infekcia sa prenáša prostredníctvom vzduchu. Jeden až tri dni pred poškodení m nervovej sústavy, nastáva katar horných dýchacích ciest , až potom sa objavuje vysoká teplota, nechutenstvo, zvracanie, nepokoj alebo spavosť, meningeálne príznaky, kŕče a bezvedomie. Pri oneskorenej liečbe u kojencov ako následok poškodenia mozgu, môže nastať psychomotorická retardácia a hluchota.
Život ohrozujúcim ochorením je rýchlo prebiehajúca epiglotitída, s rýchlym nástupom vysokej teploty. Dieťa nevládze prehltávať a stupňuje sa dušnosť. Dochádza k opuchu hrtanovej príchlopky, ktorá uzatvára dýchacie cesty. Aby sa dieťa neudusilo, musí sa intubovať.
Rotavírus patrí do skupiny Reoviridae. Existuje 7 hlavnych sérotypov rotavírusu (A až G). Sérotypy A, B a C napadajú ľudí a...
Inkubačná doba je veľmi krátka, asi 48 hodín. Vírus sa množí v tenkom čreve a vyvoláva osmotickú hnačku. Rotavírusové hnačky...
Teplotu do 38 stupňov považujeme u malých detí za ľahko zvýšenú a nie je nutné ju preliečovať. Za horúčku pokladáme teplotu...
Materské mlieko je najoptimálnejšou a prirodzenou výživou dieťaťa do veku 6 mesiacov, kryjúcou potrebu bielkovín, cukrov…
Jednou z najviac kontroverzných a diskutovaných otázok v pediatrii je očkovanie. Do očkovania rodičov nikdy nenútim, snažím…
Klinický obraz a príznaky: Typický a najčastejší príznak refluxovej choroby je pálenie záhy (pyróza). Ide o pálčivú bolesť na..
desí ma v poslednej dobe ako desí očkovanie detí moje rovesníčky, je pravda, že náš Santík nemal nikdy po očkovaní reakciu…
Rodičia často chodia s deťmi k lekárovi s tým, že ich dieťa zase kašle. Väčšinou sú príčinou recidivujúceho kašľa hlieny…
Prvé zúbky sa začínajú prerezávať medzi 4 až 6 mesiacom. Mali by to byť rezáky, ale nie je to vždy pravda. Môžu sa prerezávať...
Prvých 4 az 6 mesiacov je všetko ešte relatívne jednoduché. Bábätko sa uspokojí s ...
Prvé mliečne zúbky sa začali vytvárať už v priebehu tehotenstva. Niektoré deti sa dokonca narodia s jedným ,alebo viacerými…
Prejavy tzv. afektívnych záchvatov sa môžu objavovať už vo veku 11 až 12 mesiacov. Deti sú individuality a snažia sa ukázať...
Úlohou ankety je zístiť stav informovanosti rodičov a zároveň dostupnosti zdrojov informácií týkajúcich sa starostlivosti…
Rotavírus patrí do skupiny Reoviridae. Existuje 7 hlavnych sérotypov rotavírusu (A až G). Sérotypy A, B a C napadajú ľudí a…
Je dôležitý pri oxidačných dekarboxyláciách ako súčasť enzýmu kokarboxyláza…
Funkcia vitamínu A : je súčasťou retinálnych pigmentov/ rodopsin a jodopsin/ , je dôležitý pre kožu…
Sú to organické látky dôležité pre existenciu organizmu, pre jeho rast a vývoj. Sú súčasťou enzýmov, pôsobiacich ako…
T U K Y: Tvoria druhú najväčšiu časť MM. Množstvo tuku v mlieku závisi na parite, veku matky,veľkosti prírastku hmotnosti…
Materské mlieko je najoptimálnejšou a prirodzenou výživou dieťaťa do veku 6 mesiacov, kryjúcou potrebu bielkovín, cukrov…
Príroda vytvorila dokonalú výživu pre dieťa, aby bolo odolné , silné, malo dostatok výživných látok a bolo pripravené prežiť..
Po príchode domov z pôrodnice - prvé dni, ak dieťa nedodržiava pravidelnosť pri kojení, nemusíte mať strach. Neznamená to ...
Inkubačná doba je veľmi krátka, asi 48 hodín. Vírus sa množí v tenkom čreve a vyvoláva osmotickú hnačku. Rotavírusové hnačky…
Prekonanie ochorenia zanecháva 10krát silnejšiu imunitu ako očkovacia látka…
Očkovací kalendár pre deti od narodenia po 3 rok života
Je najčastejším patogénom pri akútnych zápaloch dutín ,stredného ucha, priedušiek, pľúc ,ale môže spôsobovať život ohrozujúce…
Chorobu spôsobujú tri vírusy, epidémie vyvoláva typ 1. Vírus sa šíri fekálne orálnou cestou alebo nepriamo, infikovanými…
Teplotu do 38 stupňov považujeme u malých detí za ľahko zvýšenú a nie je nutné ju preliečovať. Za horúčku pokladáme teplotu…
Ochorenie spôsobuje vírus, ktorý prenáša človek. K vzniku ochorenia stačí dávka 0,0001 ml, čo je množstvo, ktoré na hrote ihly..
Je to ochorenie, ktorého zdrojom je iba človek. Až do polovice 20. storočia bol záškrt veľkým celosvetovým zdravotníckym…
Pôvodcom je mikrób Bordetela Pertussis a s podobnými príznakmi B. Parapertussis. B. Pertussis sa množí na slizniciach…
Patria medzi najinfekčnejšie výlučne ľudské ochorenia spôsobené vírusom. Ak kojaca matka prekonala osýpky, alebo bola proti…
Ochorenie je nebezpečné najmä v tehotenstve, kedy spôsobuje u novorodencov vrodený zákal, hluchotu, srdcovú vadu, mentálnu…
Tetanus spôsobuje bacil Clostridium tetani, ktorý produkuje dva toxíny. Preživa v pôde, kde sa dostáva pri hnojení trusom…
Je to vírusové ochorenie, vyskytujúce sa iba u človeka, prenášané slinami a po preniknutí vírusu do sliznice prechádza do krvi..
Detské infekčné choroby ako záškrt, osýpky, čierny kašeľ, detská obrna, zapríčiňovali ešte v 20 storočí každoročne smrť...
Jednou z najviac kontroverzných a diskutovaných otázok v pediatrii je očkovanie. Do očkovania rodičov nikdy nenútim, snažím ...
Je ochorenie, ktoré sa vyskytovalo už pred tisícročiami v Egypte a Číne. Na tuberkulózu zomreli svätý František, kardinál…
Existuje viac kmeňov z rodu Haemophilus. Za invazívne nákazy je zodpovedný práve typ B, ktorý je rezistentný voči viacerým…